JAPONŲ VIRTUVĖ

KAIP PARUOŠTI RYŽIUS SUŠIUI?

Sušis – vienas iš išskirtiniausių ir itin populiarių japonų virtuvės patiekalų. Šis patiekalas, kurį sudaro žalia žuvis, daržovės, presuoti dumbliai ir tam tikros rūšies ryžiai, užkariavo viso pasaulio gurmanų širdis. Kokiomis savybėmis pasižymi sušių ryžiai ir kuo jie skiriasi nuo klasikinių?

Sušių ryžiai – charakteristikos

Sušiai gaminami iš virtų ryžių, pagardintų actu, į kuriuos dedama kiaušinių, žuvies, daržovių, grybų, jūros gėrybių arba nori jūros dumblių. Restoranuose sušiai ruošiami „gyvi“, nes patiekalo galiojimo laikas trumpas. Šari – tai parūgštinti ryžiai, japonų naudojami gardiems sušiams gaminti. Ryžiai, naudojami šiam visame pasaulyje žinomam japonų patiekalui ruošti, šiek tiek skiriasi nuo klasikinių virtų šari. Šari visada ruošiami iš vienos rūšies ryžių – maišyti ryžių rūšis kategoriškai draudžiama. Svarbu ir pats šari paruošimo būdas, juk sušių ryžiai skiriasi nuo, pvz. Ryžių, dedamų į indiškus patiekalus. Trumpagrūdžių ryžių grūdeliai yra maždaug 5 mm ilgio ir šiek tiek apvalios formos. Dėl didelio amilopektino kiekio grūdai po virimo lengvai sulimpa, o tai palengvina sušių paruošimą.

Kokius ryžius rinktis sušiui?

Tinkamos ryžių rūšies pasirinkimas yra labai svarbus galutiniam patiekalo rezultatui. Neteisingai sukomponuoti sušiai arba naudojami kitos rūšies ryžiai, nei rekomenduojama, tiek išvaizdos, tiek skonio atžvilgiais neprilygs šari. Priešingai kai kurioms nuomonėms, sušių ryžiai neturėtų būti ilgagrūdžiai. Turėtume rinktis apvalius, trumpagrūdžius, vadinamuosius pieniškus ryžius – iš jų lengviau suformuoti sušiui būdingą formą. Be ryžių pasirinkimo, taip pat svarbu apsirūpinti aukštos kokybės ryžių actu, kuris yra būtinas norint tinkamai paruošti šari.

Kaip paruošti sušių ryžius naminėmis sąlygomis?

Norint namuose teisingai paruošti sušių ryžius, reikia prisiminti keletą pagrindinių taisyklių, kuriomis šis patiekalas skiriasi nuo kitų, pvz., indų ar kinų virtuvės patiekalų. Proporcijos turėtų būti tokios: stiklinę ryžių užpilkite 1/5 stiklinės vandens. Japonijoje ryžiai verdami specialiuose tam skirtuose puoduose. Tradiciniame puode ryžiai verdami kruopščiai nuplovus šaltame vandenyje (kol vanduo tampa skaidrus). Vanduo puode paliekamas 10 minučių, tada ryžiai uždengiami dangčiu (kai vanduo užvirs, dangtis nuimamas ir ryžiai verdami dar 10 minučių). Uždengtus ryžius atidėkite į šalį 10–15 minučių (nenuimdami dangčio). Paruoštus ryžius perkelkite į dubenį ir atsargiai maišydami supilkite acto padažą. Prieš ruošdami sušius, leiskite ryžiams atvėsti. Kol ryžiai verda, paruoškite sušių skiedinį tokiomis proporcijomis: 3 valgomieji šaukštai ryžių acto, ½ arbatinio šaukštelio druskos ir 2 arbatiniai šaukšteliai cukraus vienam puodeliui sausų ryžių. Sumaišykite ingredientus, kol druska ir cukrus ištirps. Skiedinį galima kaitinti ant silpnos ugnies (bet neužvirinti vandens) ir leisti jam atvėsti. Turėkite omenyje, kad ingredientų proporcijų parinkimas priklauso nuo individualių pageidavimų, todėl kiekvienas, gaminantis sušius, turėtų susikurti savo sistemą (pvz., daugiau cukraus, daugiau druskos ir pan.), atitinkančią jo skonį ir kulinarinius pomėgius.

Pagrindinės klaidos

Dažniausia klaida, daroma ruošiant sušių ryžius, yra netinkamų ingredientų pasirinkimas. Ilgagrūdžiai, tamsūs ryžiai arba kelių rūšių ryžių maišymas labai apsunkina sušių ruošimą, o skonis ir galutinis rezultatas netenkina. Taip pat daromos tokios klaidos kaip ryžių nenuplovimas, jų neatvėsinimas po virimo, druskos įpylimas į vandenį arba maišymas virimo metu, virimas neuždengus arba netinkamomis proporcijomis, ryžių neapdorojimas po virimo arba per ilgas virimas. Tačiau jei atsižvelgsime į pagrindinius sušių ruošimo principus, gerai parinkti ir teisingai paruošti sušių ryžiai tikrai pateisins mūsų lūkesčius.

Kiti produktai