JAPONŲ VIRTUVĖ

JAPONIŠKI GYOZA KOLDŪNAI – 5 PAPRASTI ŽINGSNIAI

Kaip pagaminti koldūnus neiškočiojant tešlos į milžinišką blyną? Nors nė viena lietuvių šeimininkė neįsivaizduoja, kad koldūnus būtų galima gaminti kitaip, japonai turi savo receptą. Sužinokite, kuo japoniški gyoza koldūnai skiriasi nuo lietuviškų ir 5 paprastus žingsnius, kaip juos paruošti.

Gyoza – japoniški ar kiniški koldūnai?

Kaip ir daugelis kitų japoniškų patiekalų, gyoza koldūnai yra kilę iš tradicinės kinų virtuvės, kur jie vadinami jioazi. Nors šis patiekalas tapo nuolatine Japonijos kulinarijos tradicijos dalimi, japonai į jį nepretenduoja, vadindami gyoza koldūnais iš Kinijos. Pats patiekalo pavadinimas, užrašytas naudojant katakanos abėcėlę, kuri vartojama būtent svetimos kilmės žodžiams, byloja apie jų tėvynę.

Japoniškai ruošiamos gyoza šiek tiek skiriasi nuo Kinijoje patiekiamų ir turi daug trumpesnes tradicijas. Per Antrąjį pasaulinį karą Mandžiūriją okupavę japonų kareiviai mėgavosi džiozomis, arba traškiais koldūnais su mėsos įdaru. Grįžę namo, kareiviai bandė atkurti receptą naudodami tėvynėje turimus ingredientus ir techniką. Taip atsirado gyoza – japoniški koldūnai iš šiek tiek plonesnės tešlos su trapesniu įdaru.

Gyoza koldūnai – kas tai?

Azijietiški koldūnai savo išvaizda primena tradicinius lietuviškus koldūnus. Nepaisant to, kad turi daug bendrų bruožų, tiek paruošimas, tiek patiekimo būdas gerokai skiriasi nuo mūsų skanėstų. Pirmiausia japoniški koldūnai būna tik sausi, dažniausiai su mėsa ir daržovėmis. Be vakarietiškų modifikacijų (pvz., su bananais ar nutella), Japonijoje sunku rasti desertinių variantų, panašių į mūsų koldūnus su vaisiais ar saldžiu sūriu. Be to, gyoza paprastai patiekiami ne kaip atskiras patiekalas, o kaip užkandis ar garnyras. Nors mūsų koldūnai taip pat kepami arba kepami orkaitėje, kad tešla taptų maloniai traški, lietuvių šeimininkei akivaizdu, kad pirmiausia juos reikia išvirti karštame vandenyje. Kita vertus, japonai labai dažnai meta žalius koldūnus tiesiai į keptuvę. Gyozamam taip pat gali būti tiesiog išvirti, tačiau daug dažniau jie kepami – taip pat ir riebaluose – arba troškinami garuose.

Japoniški koldūnai – gyoza receptas

1. Užminkykite tešlą

Kad pagamintumėte tešlą gyoza koldūnams, tereikia miltų, karšto vandens ir druskos. Miltus suberkite į didelį dubenį ir suformuokite nedidelį įdubimą. Lėtai supilkite į jį verdantį vandenį, atsargiai maišydami mišinį šaukštu. Kai ingredientai susimaišys, maždaug 2 minutes minkykite rankomis. Paruoštą tešlą suvyniokite į plastikinę plėvelę arba uždenkite drėgnu skudurėliu ir palikite bent 15 minučių. Pagal kai kuriuos receptus mišinys turėtų būti paliekamas iki 1 valandos, per tą laiką galite ruošti ravioliams skirtą mėsos įdarą.

2. Paruoškite faršą

Gyoza gali būti įdaryta tūkstančiais skirtingų būdų. Be tipiškų mėsos įdarų, yra ir vegetariškų ar jūros gėrybių įdarų. Tačiau jei norite paruošti koldūnus tradiciškiausiu būdu, įdarykite juos malta kiauliena su smulkintais kiniškais kopūstais, česnakais, imbieru ir laiškiniais česnakais. Žaliuosius ingredientus pagardinkite miso pasta, sezamų aliejumi, aitriosiomis paprikomis ir druska. Viską atsargiai sumaišykite ir suminkykite mišinį rankomis.

3. Suformuokite koldūnų tešlos diskelius

Net jei Kalėdų išvakarėse niekada patys negaminote koldūnų, neabejotinai refleksyviai griebtumėtės kočėlo ir stiklinės, kad iš plonai iškočiotos tešlos išpjautumėte diskelius. Tačiau japonai turi kitokį koldūnų diskų formavimo patentą. Tešlą padalykite į kelias mažesnes dalis. Kiekvienai iš jų suteikite ritinio formą ir, panašiai kaip ir lietuviškų koldūnų tešlą, supjaustykite ją mažais vienodais gabalėliais. Apibarstykite juos miltais ir atsargiai išlyginkite. Tada kiekvieną diskelį iškočiokite arba įdėkite tarp dviejų folijos gabalėlių ir prispauskite sunkiu daiktu. Jie turėtų būti maždaug 8 cm skersmens. Stenkitės, kad jų kraštai būtų šiek tiek plonesni už vidurį. Tai bus labai svarbu klijuojant koldūnus.

4. Tešlą pripildykite įdaro ir suformuokite raviolus

Kad tešla geriau priliptų, vidinius kraštus sudrėkinkite pirštu, šiek tiek pamirkytu vandenyje. Į kiekvieno disko vidurį dėkite po šaukštą įdaro. Formuokite koldūnus, sulenkdami jų priklijuotus kraštus į lengvą akordeoną. Japonai galutinę gyoza formą apibūdina kaip „žirnio ankštį“.

5. Kepkite gyoza karštoje keptuvėje

Suformuotus koldūnus sudėkite į vidutiniškai įkaitintą aliejų ir atsargiai apkepkite. Tešlai šiek tiek parudavus, įpilkite į keptuvę apie ¼ puodelio vandens ir greitai uždenkite keptuvę. Virkite 6–8 minutes, tada nuimkite dangtį, kad likęs vanduo galėtų ramiai išgaruoti. Kepkite koldūnus, kol jų apačia taps išskirtinai auksinės spalvos – tai ženklas, kad traškios gyoza jau paruoštos!

Japoniškų koldūnų skonį puikiai paryškina ryžių acto ir sojų padažo padažas. Aštrių skonių mėgėjai į jį taip pat įmaišo aitriųjų paprikų aliejaus. Padažas patiekiamas nedideliuose dubenėliuose, į kuriuos merkiami karšti gyoza koldūnai.

Japoniški koldūnai

Gyoza – tai patiekalas, kurį būtinai turėtų paragauti kiekvienas lietuviškų koldūnų mėgėjas. Nors tikriausiai niekas neprilygsta močiutės tradicinių skanėstų skoniui, verta išsiaiškinti, koks jų skonis traškioje rytietiškoje versijoje. O jūsų močiutė? Galbūt ją pavyks įtikinti išbandyti japonišką tešlos kočiojimo būdą?

Kiti produktai